Yhdistyksen varainhankinta ja tarinallistaminen -koulutus 11.4. ja 25.4.2017

0
203

Tarinallistaminen ja varainhankinta -koulutus järjestetään ti 11.4. ja ti 25.4. klo 12-16 Vision koulutustilassa (Fredrikinkatu 33 A). Se tarjoaa inspiraatiota, esimerkkejä ja työkaluja etenkin pienen yhdistyksen viestintään ja varainhankintaan.

Koulutuksen ensimmäisessä osassa (11.4.) keskitytään tarinallistamiseen yhdistyksen viestinnän ja varainhankinnan keinona. Toisessa osassa (25.4.) hyödynnetään tarinallistamista varainhankinnan suunnittelussa ja toteuttamisessa. Koulutus ei edellytä ennakkotietoja varainhankinnasta tai tarinallistamisesta.

Koulutus tarjoaa vastauksia mm. seuraaviin kysymyksiin:

– Miten viestiä varainhankinnan tavoitteista puhuttelevasti? Miten tarinallistaa yhdistyksen työ?
– Keille tarinamme on suunnattu, keitä se puhuttelee? Ketkä voisivat lahjoittaa toimintaamme ja miten tavoitan heidät?
– Mitä varainhankinnan kanavia on olemassa, jotka soveltuvat erityisen hyvin pienille yhdistyksille?
– Konkreettisia askeleita yhdistyksen oman varainhankinnan kehittämiseen.

Kurssin kouluttajina toimivat Elisa Vepsäläinen ja Anniina Sandberg. Osallistumismaksu on 70€/osallistuja. Ilmoittautumiset ma 3.4. mennessä oheisen linkkisivun alareunasta. Jos samasta yhdistyksestä osallistuu useampi, voi ilmoittautua samalla lomakkeella (maksu yhdellä laskulla!). Ilmoittautumisajan päätyttyä voi vapaita paikkoja tiedustella p. 044-727 3240, visio[at]visili.fi.