Jäsenkirje 1/2016

0
161

Jäsenkirje 1/2016 on lähetetty sähköpostinsa ilmoittaneille. Paperikirjeet on jaettu. 

 

Sisällysluettelo

Sääntömuutosehdotus ja toimintakertomus Kompostointikurssi 27.4.2016 Kiinteistöjuridiikan ilta 20.5.2016 Tontinvuokraklinikka Kumpulan kyläjuhlilla Puutarha- ja rakennusjätteen suursäkkikeräys HSY:n keräysautot Jäsenmaksu 2016 Jäsenkirje ja muu tiedotus sähköpostiin Hallitus 2016

Sääntömuutosehdotus ja toimintakertomus

Omakotiyhdistyksen sääntömääräisessä kevätkokouksessa sunnuntaina 17.4.2016 klo 16.00 Käpylän kirjastossa käsitellään sääntömuutosehdotusta. Muutosehdotukseen voi tutustua yhdistyksen kotisivuilla. Kotisivuille on myös ladattu vuoden 2015 toimintakertomus. Kutsu kevätkokoukseen oli edellisessä jäsenkirjeessä.

Kompostointikurssi 27.4.

Järjestämme jäsenillemme kompostointikurssin keskiviikkona 27.4. klo 18.15 – 20.15. Paikkana on Arabian asukastalo Bokvillan, Hämeentie 125. HSY:n kompostointineuvoja kertoo illan aikana, mitä kompostoinnin aloittamiseen tarvitaan ja kuinka sen saa toimimaan. Tilaisuudessa voi myös jakaa omia kokemuksia ja kysyä neuvoja omaan kompostointiin liittyen.

Kiinteistöjuridiikan ilta 20.5.

Järjestämme jäsenillemme kiinteistöjuridiikan illan perjantaina 20.5.2016 klo 17.30 Käpylän kirjastossa, mikäli kiinnostuneita on tarpeeksi. Aiheesta alustaa ja kysymyksiin vastaa oikeustieteiden maisteri Kristel Pynnönen. Illan aikana käydään läpi nimenomaan pientaloihin liittyviä juridisia kysymyksiä. Tulevien tontinvuokrakorotusten myötä osa meistä voi haluta vuokrata tai myydä osan talostaan. Tilaisuudessa käydään läpi erilaisia vaihtoehtoja (asunto-osakeyhtiö, hallinnanjakosopimus ym.) ja niiden taloudellisia ja hallinnollisia vaikutuksia.

Jos aihe kiinnostaa, niin ilmoittaudu mukaan puheenjohtajalle

(tuulikunnas@gmail.com tai tekstiviestillä 040 172 0073) 11. toukokuuta mennessä. Voit toimittaa kysymyksiä jo etukäteen puheenjohtajalle.

Tontinvuokraklinikka Kumpulan kyläjuhlilla 28.5.

Pidämme kyläjuhlilla tontinvuokraklinikkaa, jossa laskemme tämänhetkisten tietojen perusteella arvion tulevasta tontinvuokrastanne. Poikkea paikalle juttelemaan! Klinikan paikka ja aika tullaan kertomaan yhdistyksen kotisivuilla ja sähköpostijäsenillemme lähetämme tiedon ennen kyläjuhlia.

Puutarha- ja rakennusjätteen suursäkkikeräys

Yhdistys on neuvotellut jäsenilleen alennusta SiistiPihan tarjoamasta suursäkeillä tapahtuvasta jätekeräyksestä. Kukin jäsen vastaa omien jätteidensä lajittelusta, säkittämisestä, säkkien hankinnasta ja säkkien noudon tilaamisesta sekä kaikista toimintaa liittyvistä kustannuksista suoraan SiistiPihan kanssa. Yhdistys kannustaa jäseniään muodostamaan naapuruston yhteisiä jätekimppoja, jos omassa taloudessa ei yksittäistä jätelajia ole syntynyt kokonaisen säkin vertaa.

HSY:n keräysautot

Keräysautoihin voi tuoda kodin vaarallista jätettä, sähkölaitteita ja metalliromua. Jätteet otetaan vastaan maksutta.

Maanantai 9.5.

20.20–20.50 Koreankatu/ Kaironkatu, 00560 Tiistai 10.5. 19.30–20.10 Allastie, maauimalan p-alue, 00560 Tiistai 10.5. 20.20–20.50 Pikkukoskentie, uimarannan p-alue, 00650 Keskiviikko 11.5. 17.00–17.30 Sampsantie/ Pellervontie, Akseli Toivosen kenttä, 00610 Keskiviikko 11.5. 17.40–18.20 Vaakalinnuntie/ Vipusentie, 00610

Jäsenmaksu 2016

Syyskokous 2015 vahvisti seuraavat jäsenmaksut vuodelle 2016:

10 euroa henkilöjäseniltä (sekä varsinaiset jäsenet että kannatusjäsenet), 5 euroa per huoneisto asunto-osakeyhtiöiltä ja –osuuskunnilta (varsinaiset ja kannatusjäsenet) ja 10 euroa muilta yhteisöiltä ja yrityksiltä.

Yhdistyksen tili on

Nordea FI56 1239 3007 2000 95.

Jäsenkirje sähköpostiin

Hallitus toivoo, että mahdollisimman moni voisi vastaanottaa jäsenkirjeen ja muun tiedotuksen sähköpostilla. Paperisen kirjeen monistaminen, tarroitus ja jakelu sekä postitus ovat melkoinen ponnistus, jota ei voi tehdä ajasta ja paikasta riippumatta. Auta meitä nopeuttamaan tiedonkulkua, vähentämään kustannuksia ja mikä tärkeintä vapauttamaan aikaa varsinaiseen työhön eli yhteisten asioiden edistämiseen. Jos Sinulle sopii, mutta et ole vielä s-postilistalla, ilmoita osoitteesi Jukka Salomaalle: jukka.vt.salomaa@gmail.com

Huomaathan, että esimerkiksi osan tontinvuokrasopimusten uusimiseen liittyvästä tiedosta kykenemme toimittamaan jäsenillemme vain sähköisesti.

Hallitus 2016

Yhdistyksen syyskokous 2015 valitsi vuodelle 2016 seuraavan hallituksen:

puheenjohtaja Tuuli Kunnas Länsi-Käpylä tuulikunnas-at-gmail.com 040 172 0073

varapuheenjohtaja Aarne Laakkonen Koskela aarne.laakkonen-at-kolumbus.fi 040 766 6375

välinevastaava Jorma Ikonen Kumpula jore.ikonen-at-saunalahti.fi 0400 870560

sihteeri Tea Jarma-Vartiainen Taivaskallio tea.jarmavartiainen-at-gmail.com

jäsen Hannu Vartiainen Taivaskallio hannu.vartiainen-at-helsinki.fi

jäsen Salli Hakala Kumpula sallihakala-at-gmail.com

taloudenhoitaja Jukka Salomaa Länsi-Käpylä jukka.vt.salomaa-at-gmail.com 050 3220397

jäsen Karoliina Kähö Toukola karoliina.kaho-at-gmail.com

web-vastaava Hannu Pohjanpalo Toukola hannu.pohjanpalo-at-winware.fi

jäsen Risto Sipilä Taivaskallio kotiristo-at-luukku.com

jäsen Pertti Sirpoma Länsi-Käpylä pertti.sirpoma-at-gmail.com

jäsen Timo Toikkanen Toukola timo.toikkanen-at-hotmail.com

jäsen Eija Virtanen Osmonkulma eija.virtanen-at-kolumbus.fi

Korvaa sähköpostiosoitteissa -at- tavanomaisella @-merkillä.

VASTAA

Lisää kommentti!
Kirjoita tähän nimesi