Munkinseutu ry Munksnejden rf

 

Munkinseutu ry Munksnejden rf

Kaupunginosayhdistys kuulu jäsenenä Helsingin kaupunginosayhdistykset ry :hyn.

Munkinseutu ry Munksnejden rf perustettiin vuonna 1972. Yhdistys pyrkii työskentelemään toiminta-alueensa asukkaiden viihtyvyyden lisäämiseksi, asuinolosuhteiden sekä sivistyksen ja sosiaalisten olojen kehittämiseksi, vaikuttamaan tätä koskevaan yhteiskuntasuunnitteluun sekä työskentelemään ympäristön suojelemiseksi sekä sen laadun parantamiseksi. Yhdistys pyrkii vaikuttamaan alueen liikenne- ja kaavoitussuunnitteluun ja ilmoittamaan kantansa kaupungin viranomaisille. Yhdistys tekee aloitteita ja antaa lausuntoja viranomaisille. Yhdistys pitää yhteyttä muihin järjestöihin. Alueen asioista Munkinseutu ry Munksnejden rf yhdistys@munkinseutury.fi”>yhdistys@munkinseutury.fi  kuulee asukkaita henkilön yhteydenoton sekä järjestämissään asukastilaisuuksissa.

Yhdistyksen hallitus edustaa alueen eri osia. Hallituksen jäsenet ovat mukana asuinaluetta koskevissa työryhmissä ja projekteissa.

 VIIRIN KUVA

Munkinseutu ry Munknejden rf viirin suunnitteli professori Jukka Pellinen ja se julkistettiin 2.6.1987 silloisella Nuottapolun koululla. Munkinseutu ry on luovuttanut viirin valitsemilleen ”Vuoden munkkalaisille” Ensimmäinen viirin saaja oli elokuvaohjaaja Edvin Laine. Vuonna 2010 viirin sai näyttelijä Seela Sella.

Yhteystiedot
Yhdistyksen sähköpostiosoite on  yhdistys@munkinseutury.fi”>yhdistys@munkinseutury.fi

 Hallitus

Tarja Sarjakoski    puheenjohtaja                         tarja.sarjakoski@iki.fi”>tarja.sarjakoski@iki.fi  puh. 0407588204
Taru Turunen        varapuheenjohtaja taru.turunen@munkinseutury.fi”>taru.turunen@munkinseutury.fi     puh. (09)484921
Fred Packalen    taloudenhoitaja ja ruotsinkieliset asiat fred.packalen@freddis.fi”>fred.packalen@freddis.fi  puh. 0405012329
Anneli Heusala     anneli@heusala.fi”>anneli@heusala.fi  puh. 0404877366
Merja Lamberg    sihteeri                    merja.lamberg@munkinseutu.fi”>merja.lamberg@munkinseutu.fi  puh. 0503052318
Kari Leikko         kari.leikko@evl.fi”>kari.leikko@evl.fi  puh. (09) 23405122
Helena Leinonen     helena.leinonen@welho.com”>helena.leinonen@welho.com
Jussi Salenius         jussi.salenius@munkinseutu.fi”>jussi.salenius@munkinseutu.fi
Tuula Talanti         tuulatalanti@gmail.com”>tuulatalanti@gmail.com
Sirpa Tyrkkö         tyrkko.sirpa@gmail.com”>tyrkko.sirpa@gmail.com
Erkki Wuori         erkki.wuori@gmail.com”>erkki.wuori@gmail.com  puh. 0407502964

Liity jäseneksi

Tiedot ilmoitetaan lomakkeella yhdistyksen hallitukselle. Jäsenmaksu on  20 euroa vuodessa joka maksetaan erikseen kun olemme saaneet tietonne. Täytä lomake.

Vill Du bli medlem ? Medlemsavgiften är 20 euro/år). Avgiften betalas separat efter att medlemskapet har godkänts.

Fyll i blanketten.