Toimintakertomus 2010

Toimintakertomus 2010 – Pirkkolan Omakotiyhdistys ry
Hallituksen tavoitteena on kuluneena vuonna ollut lisätä alueemme yhteisöllisyyttä ja miellyttävää keskinäistä kanssakäymistä yhteisin tilaisuuksin ja tapahtumin. Yhdistyksen toimintavuosi oli sen 69, asukkaita alueella hieman yli 500. Vuoden kulku noudatteli aikaisempien vuosien perinteitä. Vuosikokous oli 15.2 Seuriksella puheenjohtajana Esko Vierikko. Kokouksen jälkeen oli keskustelua kaukolämmöstä, paikalla oli Helsingin Energian edustajia.
Roskalavat tuotiin lauantaina 7.5 ja vietiin samana iltana klo 18 pois. Lavojen luona oli hallituksen jäsenten päivystys ja samalla saimme kuulla mielipiteitä yhdistyksen toiminnasta ja ehdotuksia aluettamme koskevissa asioissa. Kokeilimme hakettajaa, mutta harmiksemme saimme kaupungilta toimimattoman kapineen, joten toteutus jäi seuraavaan vuoteen. Lavoille saatiin mahtumaan hurja määrä jätteitä. Edellisenä iltana useat olivat jättäneet hallituksen suosituksesta porteilleen kierrätykseen sopivia tavaroita,
joita halukkaat saivat ottaa omikseen.
Puropuistoa siivottiin talkoilla tiistaina 11.5 klo 17 alkaen. Tapahtumassa oli n. 30-40 osallistujaa ja mukavan runsas joukko lapsia. Kaupunki oli toimittanut lavan leikkipuiston reunalle ja sinne vietiin kottikärryillä ja pressuilla roskat. Talkooväelle tarjottiin kahvia, leivonnaisia, grillimakkaraa ja virvokkeita.
Vuodesta 2007 lähtien toteutettu Lyhtyjen Yö pidettiin lauantaina 28.8 suotuisassa kelissä. Nuottikriisin musiikki viihdytti, kuultiin Sara Karjalaisen omia lauluja ensiesityksenä, syötiin hyviä keittoja lisukkeineen ja kahvin kanssa oli suklaista mutakakkua vaniljajäätelön kera ja juustokakkua. Nautittiin virvokkeita ja mukavasta yhdessäolosta leikkipuistossamme, johon pystytettiin yhdistyksen iso oma katosteltta sekä pari naapureilta lainattua pienempää sekä tuoleja ja pöytiä. Isoa katosta vuokrattu myös
muille pieneen hintaan. Tilaisuus oli taas onnistunut ja osallistujamäärä n. 100-120, kaikki ikäryhmät ja monta sukupolvea oli edustettuna..
Pirkkolan perinteinen syksyinen katukirppis oli sunnuntaina 29.8, kauppa kävi joltiseltaan ja hinnat olivat edulliset.
Pirkkolan pikkujoulut pidettiin 19.11 pirkkolalaisten talkoilla rakentaman Lampuotilantien seurakuntatalolla Juha Virtasen toimiessa sujuvana juontajana. Musiikista vastasi Nuottikriisistä tutut Raija ja Outi Silfverberg sekä heidän ystävänsä selloa soittanut Essi Toivonen Tukholman oopperasta. Puheenjohtaja toivotti asukkaat tervetulleiksi, Marja Hakolan esittämät runot saivat kaikki hyvälle tuulelle. Emil Gabrielsson 8v. esitti taitojaan diabolon pyörittämisessä, kehitystä edellisestä vuodesta oli tapahtunut huomattavasti. Henri Myllymäki esitteli näyttäviä korttitemppuja ja myös vieraiden omissa pöydissä myöhemmin, syötiin maittavat liha- ja kasvisruoat ja juotiin kakkukahvit (mutakakkua vaniljajäätelöllä ja karpalobrita) joulupukin vierailun ja lahjapussien jaon jälkeen. Hyvät arpajaisvoitot tyydyttivät kaikkia, kiitokset niistä kuuluvat monille lahjoittajille. Vieraita oli kaikkiaan n.80-90. Tila koristeltiin joulun väreihin, tarjoiluista ja tilaisuuden ilmapiiristä saatiin mukavia kiitoksia, joten joulu tulee taas 2011! Annukka Lammen toteuttama ja Raija Tuurin suunnittelema Pirkkolan banderolli oli näkyvästi esillä, kuten
oli jo Lyhtyjen Yö-tapahtumassakin. Pikkujouluissa suoritettiin tiedustelu historiikin kiinnostavuudesta ja mahdollisesta halukkuudesta tilata se. 
 
Lipun salkoon Puropuistossa on liputuspäivinä nostanut Elias Taitto, häneltä on saatu myös sähkö Lyhtyjen Yöhön.
Alueen mediana toimii Pirkkolan Sanomat sekä omat nettisivut. Lehden toimittamisesta on vastannut Mirkka Seppälä ja lehti on jaettu talkoovoimin hallituksen jäsenten ja Sirkku Hansténin sekä Leena Vierikon toimesta tiekunnittain kaikkiin talouksiin yhteensä 217 kpl. Lehti on ilmestynyt 7 kertaa. Sanomien osoite pirkkolansanomat@gmail.com Petaksentie 34
Yhdistyksen omat kotisivut toimivat Helkan sivuston alla osoitteessa www.kaupunginosat.net/pirkkola.
 
Juha Virtanen on ollut yhteyshenkilönä Helkaan kotisivujen osalta, tiedotusvastaavana on ollut Mirkka Seppälä.
Johtokunta kokoontui 9 kertaa mukavassa ilmapiirissä jäsentensä kodeissa.
Historiikkia varten marraskuussa 2009 Opetusministeriölle ja Museovirastolle jätettyyn avustusanomukseen saatiin positiivinen vastaus huhtikuussa 2010, avustuksen suuruus 4500,-
Historiikin materiaalin kokoamiseksi järjestettiin tupailtoja Seuriksella kesällä 1.7, 20.7, 4.8 ja syksyllä 4.10 sekä 8.11. Niissä saatiin hyvää materiaalia ja loistavaa muistitietoa Pirkkolasta ja sen elämästä erityisesti 1940-1950 luvuilla. Näissä tilaisuuksissa saatiin myös kuvamateriaalia. Lisäksi käytiin haastattelemassa kodeissa. Eri asiantuntijatahoilta pyydettiin kirjoituksia tulevaan historiikkiin. Historiikin toimittajaksi valittiin niitä aiemminkin toimittanut Eeva-Liisa Oksanen ja taittajaksi graafikko, kuvataiteilija Heidi Gabrielsson.
Historiatiimissä ovat olleet mukana Paul Silfverberg, Juha Virtanen, Martina Torppa, Pertti Sarmala, Heikki Pirhonen, Eeva-Liisa Oksanen sekä Lisa Ressler-Gabrielsson. Pertti Mustonen on toiminut asiantuntija-avustajana.
Johtokunnassa ovat olleet Lisa Ressler-Gabrielsson (puh.joht), Maija Huttunen (rahastonhoitaja), Annukka Lampi ( siht.)(e), Cleo Mustonen(e), Martti Passi , Heikki Pirhonen (e), Anna-Kaisa Sarkanen , Paul Silfverberg (varapj.)(e), Kaija Simolin, Martina Torppa , Raija Tuuri , Mirkka Seppälä (e), Juha Virtanen(e).
(e) erovuoroinen 2011 vuosikokouksessa