Vuosituhannen alussa eteläiset kaupunginosat tekivät yhteisen aloitteen tekojään saamiseksi Johanneksen kentälle. Monilla on vanhoja, hienoja muistoja kentän menneiltä vuosikymmeniltä, jolloin siellä luisteltiin hameet ja lahkeet heiluen, jopa musiikin tahdissa. Nykyiset talvet ovat niin lauhkeita, ettei luistelu onnistu luonnon kentillä. Luistelu jää haaveeksi.
Nyt eteläiset kaupunginosat ovat elvyttämässä uudelleen perinnettä. Kentän alle rakennettu huoltotunneli on valmistunut, joten yksi este on poistunut.
Hanke on liikuntaviraston taloussuunnitelmassa v. 2011. Parhaimmassa tapauksessa Johanneksen kentällä luistellaan talvella 2011-2012. Hankkeen etenemistä seurataan. Toivotaan sille ONNEA JA MENESTYSTÄ!