Deliberatiivisen demokratian tutkimus- ja kehittämispäivä 21.11.2017 Espoossa

Deliberatiivisen demokratian tutkimus- ja kehittämispäivä 21.11.2017 pidetään Espoossa. Aiheena on osallistuva budjetointi. Miten toteuttaa osallistuvaa budjetointia kunnassa, maakunnassa tai muissa organisaatioissa? Osallistuvan budjetoinnin tutkimus- ja kehityspäivä tuo esiin käytännön esimerkkejä, hyviä ohjeita, uusinta tutkimusta ja käytännönläheistä työpajatyöskentelyä osallistuvan budjetoinnin toteuttamisesta laadukkaasti. Tutustut parhaisiin esimerkkeihin Pariisista Suomeen.

Päivä on tarkoitettu kaikille tutkijoille, viranhaltijoille, päättäjille, kansalaisyhteiskunnan muille alan toimijoille, jotka haluavat oppia soveltamaan osallistuvaa budjetointia, perehtyä aiheen tutkimukseen ja keskustella alan toimijoiden kanssa.

Alustava ohjelma
Paikka Espoon valtuustotalo
9.00 Avaus
– Miksi maailma tarvitsee osallistuvaa budjetointia? Miten sitä on tehty Pariisissa vuodesta 2014 – 2016, nyt 100 Me?, Yves Matthieu, co-directeur de Missions Publiques, Ranska
Tapausesimerkit Suomesta: Helsinki, Espoo, Vantaa, sinun kuntasi?
11.30 – 12.30 Lounas
– minimessut: Työkalut, menetelmät ja alustat esittäytyvät
Ajankohtaisin tutkimus osallistuvaan budjetointiin ja osallistamiseen kunnissa sekä maakunnissa
Keynote 2, puhuja kerrotaan myöhemmin
16 Lopetus

Call for papers ja case-esittelyjen sekä osallistujien ilmoittautuminen avataan piakkoin. Pysy kuulolla!

Päivän järjestävät: 
Deliberatiivisen demokratian instituutti
Demos Helsinki
Espoon Kaupunki
Kuntaliitto
Open Knowledge Finland
Osuuskunta Ehta Raha

LISÄTIETOJA
Deliberatiivisen demokratian instituutin Fb-sivut

Suomen Kuntaliitto: Osallistuva budjetointi kunnissa ja maakunnissa